Jak poznat dobrého chovatele
Na internetových stránkách "Můj pes" jsem narazila na článek, se kterým nelze než souhlasit. Před pořízením psího miminka rozhodně doporučuji přečíst. Dovolila jsem si jej půjčit v doslovné podobě.
Chcete si pořídit štěně nebo kotě s průkazem původu? Pak se vyplatí pečlivě si zvolit chovatelskou stanici. Mnohé vám napoví informace na webových stránkách chovatelské stanice, doporučení od důvěryhodných majitelů daného plemene nebo reference od poradce chovu. Klíčové je poté pochopitelně osobní setkání.
Jaké jsou obecné znaky, které charakterizují dobrý chov?
-
Chovatel svá zvířata opravdu miluje a udržuje s nimi úzký kontakt. Chovatelská stanice se specializuje na jediné plemeno nebo skupinu plemen. Chovatel vlastnící mnoho zvířat nemusí být ten nejlepší. S velkým počtem zvířat totiž souvisí otázka, jestli má vůbec dostatek času, aby se mohl všem důkladně věnovat.
-
Můžete se informovat na předešlé vrhy včetně dat narození. Z toho můžete vyčíst, kolikrát za život měla daná fenka či kočka mláďata. Z toho se dá usoudit, zda ji nenakrývá moc často jen za účelem většího zisku.
-
Štěňata či koťata mají pravidelný kontakt s lidmi, což je důležité pro správnou socializaci. Chovatel je mezi sebou spolehlivě rozeznává a je schopen podat informace o individuální povaze.
-
Prostředí, kde se mláďata odchovávají, je čisté a zvířata mají dostatek místa.
-
Matka je u štěňat či koťat přítomná, o otci má chovatel k dispozici informace a fotografie.
-
Štěňata nebo koťata jsou čilá, zvědavá a důvěřivá, jsou na první pohled čistá a nemají žádné viditelné známky nemoci (zalepené oči, špinavé uši atd.)
-
Fena a štěňata/kočka a koťata projevují vůči chovateli důvěru.
-
U plemen, kde se vyskytují dědičně podmíněné choroby, má chovatel k dispozici nálezy z vyšetření (např. dysplazie kyčelního kloubu u psů atd.).
-
K dispozici má všechny podklady o chovných zvířatech (průkazy původu rodičů, doklady o eventuálních oceněních, očkovací průkazy atd.)
-
Chovatel si na zájemce udělá čas, aby odpověděl na otázky, nepokouší se štěně/kotě udat za každou cenu. Zároveň zájemce informuje a vyptává se na zkušenosti a podmínky držení zvířete.
-
Na přímou otázku o ceně zvířete uvede bez vytáček požadovanou částku. Rozdíly v ceně bývají někdy velké, záleží to na kvalitě štěňat/koťata i rodičů. Základní orientační cenu by nám mohl sdělit poradce chovu vybraného plemene.
-
Někteří chovatelé možná budou požadovat zálohu. U zvířat s průkazem původu to je běžné a chovatel si tak prověřuje, jestli to se svým zájmem myslíte opravdu vážně.
-
Samozřejmostí je kupní smlouva na zvíře.
-
Chovatel budoucímu majiteli podá na požádání informace o výchově a výživě. Může mu poskytnout i jakýsi písemný „manuál“ (není podmínkou). Na první dny přidá i krmivo, na které je mládě zvyklé.